Rodinný dům do Bílovic nad Svitavou

Rodinný dům do Bílovic nad Svitavou

spolupráce:

Martin Sazama, Kristína Moravčíková

 

vizualizace:

Jakub Frolík

 

místo:

Bílovice nad Svitavou

 

studie:

2018

 

Řešený rodinný dům je navržen na místě stávajícího objektu. Ten je bohužel ve špatném technickém stavu a ohrožuje zdraví obyvatel a je nutné jej strhnout. Pozemek leží v patě údolí a je ohraničen hlavní komunikací, sousedícím rodinným domem a potokem Časnýř, který přes parcelu protéká. Navrhovaný dům je první v řadě řadových domů. Přes ulici stojí bytový dům. Svým objemem vychází navrhovaný RD z původního tvaru objektu. Na sousední dům navazuje svým štítem s totožnou výškou hřebene a tvarem střechy.

Směrem do ulice je fasáda řešena střízlivě a prakticky - žádná velká okna, kterými by šel do domu hluk, nebo by propojoval dům s ulicí v nežádoucí míře. Návrh respektuje požadavek investorů na maximální odclonění protilehlého bytového domu. Neupozorňuje na sebe žádnými výstředními prvky, dává si důraz na detail zpracování. Střecha je provedena bez přesahu se ztraceným vyhřívaným okapem, do ulice je doplněna střešními okny. Komín krbových kamen je veden štítovou stěnou a protahuje ji nad úroveň hřebene, oživuje tak celý štít.

Směrem do zahrady se dům snaží naopak o co největší propojení s extreriérem. Obývací místnost je s kuchyní ve tvaru „L“ (jedna se o samostatné místnosti, dle zadání) a díky velkým posuvným francouzským oknům vytváří pocit jednoho velkého prostoru spojeného s dvorkem (se zahradou). Kuchyň je umístěna ve vystupujícím objemu z hlavní hmoty. Je obložena dřevěnými latěmi. Její střecha vytváří dřevěnou terasu, skrytou před pohledy sousedů, otevřenou slunci.

 

Dům bude napojen na sítě technické infrastruktury vedoucí v komunikaci. Elektrické vedení je tu nadzemní, sloup je na pozemku investora, snahou je o přeložení do země.

 

Vstupem z hlavní ulice se ocitáme v prostorném zádveří, z kterého se dostaneme do chodby, která je oddělitelná posuvnými dveřmi od obývacího prostoru. To nám umožňuje průchod do pracovny, kterou investor může použít i pro setkání se svými klienty, aniž by ale vstoupili do soukromé části domu. Hlavní obytný prostor je orientovaný směrem do zahrady. Na protilehlé stěně směrem od příchodu je vloženo velké čtecí okno, na nějž navazuje velká lavice probíhající přes celou šířku místnosti. Čtecí okno v místnosti působí jako obraz. V rohu je umístěn krb, o který je možné se opřít a nechat se nahřívat při sezení na lavici. Hmota kuchyně vybíhá z hlavního objemu, díky prosklené stěně je ale vizuelně a pocitově součástí obytné zóny domu a zahrady. Aby propojení kuchyně s obývacím prostorem bylo v interiéru co nejjemnější, je v místě nutného podepření překladu použit samostatně stojící kulatý sloup. Při otevření posuvných skleněných dveří se zahrada stává skutečně součástí domu a spojuje celé přízemí v jeden velký prostor. Prostory lze však také samostatně uzavřít a od sebe oddělit.

V přízemí se nachází také koupelna s wc a technická místnost s kotlem a prádelnou.

 

Do druhého patra se dostaneme po dvouramenném schodišti přístupném z obývacího pokoje i chodby. V patře nalezneme „domácí“ koupelnu s vanou a samostatné wc. Dále jeden velký dětský pokoj, ze kterého lze vystoupit na venkovní terasu nad kuchyní (z terasy se dá sejít po venkovních schodech do zahrady). Pokoj je řešen tak, aby jej bylo možné v budoucnu rozdělit na dvě samostatné jednotky. Poslední místností je ložnice, ta má okno orientované, stejně jako dětský pokoj, do zahrady a velká zděná šatna s oknem ve štítové stěně. Světlo do chodby a do koupelny je přivedeno shora střešními okny. Mezi wc a koupelnou je ve výšce nad překladem dveří navržen nadsvětlík pro přívod přirozeného světla na wc. Celé druhé patro má prostor otevřený do šikmé střechy, místnosti tak působí velmi prostorně. Pro dobrý komfort užívání začíná šikmina sedlové střechy ve výšce 2,3m. Střešními okny nad schodištěm se dostane světlo až do obývacího pokoje. Horním světlem jsou prosvětleny i dětské pokoje.

 

V jihozápadním cípu pozemku je umístěn přístřešek pro auta s malým skladem. Sklad je obložený dřevěnými latěmi, stejně jako kuchyně. Na objekt navazuje laťkový plot ve stejném duchu. Pochozí povrch v předprostoru domu a pod přístřeškem je navržen v česaném betonu. Před kuchyní a obývacím pokojem je použita prorostlá velkoformátová dlažba. Před plotem do ulice, čtecím oknem a u kraje potoka je navržena kvetoucí louka (záhon s květinami), doplněná živými ploty. Přes potok je navržena dřevěná lávka, která ústí do užitkové zahrady (záhony, ovocné stromy a keře). K hladině potoka je možné sestoupit po lehkých dřevěných schodech.