Bytový dům Klobouček

Bytový dům Klobouček

spolupráce:

Martin Sazama, Kristína Moravčíková

 

vizualizace:

Jakub Frolík

 

místo:

Brno - Žebětín

 

studie:

2018

 

Exteriér

 

Novostavba navrhovaného bytového domu se nachází na ulici Klobouček v Žebětíně. Jednou fasádou přiléhá na řadu stávajících rodinných domů, tři její fasády jsou pohledové. Objekt v sobě skrývá 5 převýšených garsoniér se zázemím. Bytový dům se snaží svým objemem zapadnout do okolní zástavby, využívá k tomu zapuštění do terénu v kombinaci s uskočením hmoty nejvyššího patra “dovnitř”, tak aby si dům držel hlavní římsu ve výšce sousedního objektu. Navrhované řešení zamezuje i negativním omezením stávajících sousedních objektů (zastínění apod.). Celkovému dojmu “přívětivé tváře” objektu napomáhá i  jeho plášť. Jedná se o předsazenou konstrukci z tahokovu, která vytváří domu z ulice a slepého štítu jakýsi “závoj”, který je navíc lokálně oživen otvory ústících do venkovního schodiště a slepou fasádu štítu orientovaného k sousednímu pozemku. Konstrukce slouží i pro pnutí rostlin. V nároží je celý objem zjemněn zaoblením. Do dvorní části (zahrady) se celý objekt otvírá velkými francouzskými okny s venkovními posuvnými žaluziemi do skrytých kastlíků. Na jeden byt jsou vždy dvě velkoformátová okna, kdy horní je řešeno jako fixní a spodní jako HS portál, v místě otvírky se skleněným zábradlím. Římsa, tahokov i omítka jsou laděny do jemné zlatavé barvy. Střecha je navržena je zelená bezúdržbová.

 

Řešená parcela je od ulice oddělena nízkou zídkou, ve které je místo pro popelnice, schránky a zvonky, hlavní uzávěry energií, vstupní branku a elektricky otevíravou bránu pro vjezd automobilů. Předprostor domu je upraven pro možnou relaxaci jeho obyvatel, včetně zeleně a mobiliáře. Podél domu se dá projet až za něj do zahrady kde je na jejím začátku navržena mlatová plocha pro parkování. Vizuelně je odcloněno navrženou zelení (živé ploty, stromy). Za domem je také nástup na pěší rampu, která klesá k zadnímu vstupu do společného zázemí bytového domu. Podél její nižší části je navržena terasovitá venkovní zahrada pro spodní byt. Horní byt má bonus ve střešní terase.

 

Budova

 

Bytový dům nabízí prostor pro 5 převýšených garsoniér o rozloze 33 m2 se spaním a pracovním koutem na kuchyní, vstupem  a koupelnou. Vlastní obývací prostor s jídelním stolem je v převýšené části. K bytové jednotce patří sklepní kóje v suterénu a společná kolárna/kočárkárna tamtéž.. Byty jsou přístupné z venkovního schodiště kryté “závojem” budovy. V suterénu je počítáno také s technickou místností a potřebnou technikou pro celý dům.

 

Byt

 

Po vstupu do bytu se ocitneme v malém zádveří se skříní a lavicí. Odtud můžeme jít do koupelny se záchodem, umyvadlem a velkým sprchovým koutem nebo do hlavního obytného prostoru s kuchyňským koutem. Jde o převýšený pokoj s galerií, na které je pracovní stůl a místo pro postel. Přístup na galerii je řešen pomocí jednoduchého schodiště, které je zároveň i mobiliářem, na jedné straně začíná jako nízká skříňka pod televizí, na druhé končí jako vysoká sestava, která je součástí kuchyně. Výměrově jde o malý byt, avšak díky prostorovému řešení působí vzdušně. Byt v nejvyšším patře má vstup z galerie na střešní terasu. Byt v přízemí má terasu na terénu s možností zahrady na terasách.

Každý byt má k dispozici sklepní kóji o výměře 3,6m2 a přístup do společné kolárny.