Rekonstrukce rodinného domu v Brně - Židenicích

Rekonstrukce rodinného domu v Brně - Židenicích

spolupráce:

Michaela Tománková, Martin Sazama

 

vizualizace:

Jakub Frolík

 

klient:
soukromá osoba

 

místo:

Brno - Židenice

 

studie:

2018

 

Řešený rodinný dům je součástí skupiny původně totožných dvojdomků tvořících kompaktní část ulice v Brně-Židenicích. Bohužel v minulosti již proběhly postupné úpravy jednotlivých objektů, tyto zásahy se odehrávaly nekoordinovaně, je tedy obtížné snažit se najít v současné době jiné spojitosti, než je jen hrubá hmota s otvory. Detaily jako materiál, barva a členění oken, špalety a samotné dveře jsou již u každého domu řešeny individuálně. Výsledný návrh rekonstrukce se tedy snaží respektovat ty primární návaznosti a v těch druhořadých se nesnaží být ničím výjimečným, řeší je účelně a současně pro provoz nových majitelů.

 

Objekt je zateplen, původní terazzo je otlučeno, výplně otvorů jsou nové s novým členěním. Na půdě je vybudováno podkroví s vikýřem na celou šířku objektu směrem do ulice.

Nový sokl je řešen v omítce, jako strukturovaný (svislé linie – „vlnky“) v šedé barvě, zbylá fasáda je navržena jako bílá lomená (jemný odstín). Výplně jsou dřevěné, s viditelnou strukturou dřeva. Klempířské výrobky a střešní krytina je řešena jako stříbrná (žárovězinkovaná).

Do úrovně zateplené fasády jsou „vytaženy“ stávající schody do objektu, včetně šrabadla. Vlnky vyplňují i špaletu vstupních dveří, jejich (pravděpodobně) betonový poutec je vybourán a celý otvor je sjednocen do jednoho.

U dvorní fasády došlo ke sjednocení několika otvorů, tři malé otvory jsou zazděny, naopak přibylo nové okýnko na wc, ke sklepu je okno rozšířeno směrem k podlaze. V koupelně je snížen stávající parapet a okno je opatřeno skleněným zábradlím z vnější strany.

Na zpevněné ploše ve dvorní části přibyla pergola s venkovním posezením. Je navržena nová pozice střešního svodu na hranici parcely.

Dvorní fasáda je orientována jižním směrem, je tedy pro případné zvážení použití venkovních žaluzií (se skrytým kastlíkem).

Přípojky zůstávají stávající.

 

Uvnitř objektu je dispozice upravena dle zadání a požadavků nových majitelů. Hned ve vstupní chodbě je vytvořena nika pro botník s přísedem a prostorem k pověšení oděvů. Místnosti v 1NP jsou nově vzájemně propojeny, vstupuje se do nich pouze dveřmi u schodiště, druhé jsou zazděné. V první místnosti je kuchyň, v druhé pak společná jídelna s obytným prostorem, kde jsou v rohu do stávajícího vnitřního komínu zaústěna krbová kamna. Výška parapetu okna v kuchyni odpovídá výšce pracovní plochy kuchyňské linky.

 

Na mezipodestě na zahradu je v „komoře“ navrženo wc, s umývátkem zapuštěným do obvodové stěny. Do sklepa jsou navrženy nové dveře. Nově jsou pojednány i dveře na zahradu, již nejsou dvojité. Celá podlaha sklepa je snížena o jeden výškový stupeň schodiště. V první sklepní místnosti je navržena prádelna s vzt jednotkou, v druhé pak dílna, jejíž součástí je i kotel se zásobníkem. Na chodbě a pod schody zůstává prostor pro odložení kol a jiného sportovního vybavení.

 

Druhá mezipodesta slouží jako komora (vysavač atd.). Klidové patro vzniklo částečným zazděním otvoru spojující původní místnosti. Větší místnost je rozdělena na části – ložnice a dětský pokoj. Menší místnost pak na koupelnu se samostatně stojící vanou pod oknem a sprchovým koutem a na samostatné wc s umývátkem. U něj je počítáno s posuvnými dveřmi do pouzdra, které tvoří zároveň bok vestavné skříně v ložnici majitelů.

 

Z podesty pokračujeme po novém dřevěném schodišti dveřmi v původní poloze do podkroví (původně půdy). Na mezipodestě je v malé „komůrce“ navržena pračka. V podkroví je „hala“ s vestavnými skříněmi se vstupy do kuchyně s jídelním stolem, koupelny s wc a do obytné místnosti se spaním pod vikýřem do ulice. Hala je osvětlena střešním oknem, které může sloužit i pro přístup a servis střechy. Obytnou místnost lze částečně předělit. Výška parapetu okna v kuchyni odpovídá výšce pracovní plochy kuchyňské linky.

 

Celý objekt uvažuje s podlahovým vytápěním v místnostech (bude udělána nová dřevěná/keramická podlaha). Schodiště, chodby a podesty zůstávají stávající, v případě potřeby bude instalován stěnový radiátor. Uvažuje se také s rekuperací – je vedena ze sklepa a v úrovni podlahy 1. mezipodesty se přesune do zadní části „komůrek“ (wc, úklidová komora, a komora s pračkou). Do jednotlivých místností jsou pak nádechy a výdechy vedeny nad sádrokartonovým podhledem. Ohřev TUV zajišťuje plynový kondenzační kotel, zaústěný do jednoho z průduchů stávajícího trojkomínu. Objektem prochází shoz prádla, se zaústěním v kuchyni a koupelně a vyústěním v prádelně v 1PP.