Rekonstrukce rodinného domu v Brně - Slatině

Rekonstrukce rodinného domu v Brně - Slatině

spolupráce:

Michaela Tománková

 

vizualizace:

Jakub Frolík

 

klient:
soukromá osoba

 

místo:

Brno Slatina

 

studie:

2016

 

realizace:

2016 - 2017

 

Předmětem zadání byla přeměna starého řadového rodinného domu na současné, modernímu životu odpovídající, bydlení pro mladou rodinu. Hlavním úkolem bylo vypořádat se s parcelou úzkou 5 metrů a navrhnout vnitřní uspořádání, které umožní co nejlepší využitelnost vnitřních, spíše malých, prostor.

Zároveň však s požadavkem na míru nutných investic, zachovat z původního, co jen půjde.

Dům byl podsklepený, s přístupem do sklepa ze dvora, s dvěma obytnými patry a půdou, do které nějakou dobu zatékalo a docházelo tak k degradaci dřevěných konstrukcí. Do dvora byla v úrovni 1NP vysunuta přístavba s koupelnou. 1NP bylo oproti ulici zvýšeno, výškové vyrovnání se odehrávalo ve vstupní (úzké) chodbě pomocí vnitřních schodů. Vnitřní schodiště bylo dřevěné.

Nakonec se povedlo splnit všechny požadavky investorů, i s ohledem na průběžné konzultace se statikem, do jakých částí lze jednoduše zasahovat a do kterých už raději ne.

Členění domu i vnitřní schodiště zůstalo původní, navrženo bylo několik dílčích zásahů, které domu přinesly nový život.

Sklep byl očištěn na cihlu a byly v něm odstraněny všechny dodatečné dělící příčky, vznikl tak prostorný úložný prostorn s částí pro nové technologie domu.

Vlastní vstup do domu byl zvýšen na úroveň podlahy v 1NP, přístup je po lehkých pozinkovaných schodech. Vstupní dveře jsou doplněny o kruhový otvor, spolu s vytaženou krycí stříškou a zaoblením rohů fasády dávají vstupu téměř prvorepublikový charakter. Touto úpravou se povedlo dostat stávající chodbu do jedné výškové úrovně. Díky „zasunutí“ botníku do obytného prostoru pak vytvořit i funkční předsíň. Přístavba byla zbourána a v původní stopě byla na celou šířku navržena přístavba nová. Z 1NP je hlavní obytné patro, do ulice je navržen obývací pokoj s krbovými kamny a nábytkovou stěnou, která je z jedné strany knihovnou a pracovním koutem s prostorem pro zavěšení televizoru, a z druhé právě již zmíněným botníkem. Obytný pokoj přechází přes kuchyň do jídelního koutu v nové přístavbě, s velkým oknem do dvorní části, kde parapet slouží jako lavice ke stolu. Zakomponován je i starý kredenc investorů. Chodba končí prosklenými dveřmi s lehkým venkovním kovovým schodištěm do dvorní části.

V patře je navržena prostorná ložnice a prostorná koupelna se sprchovým koutem, vanou, umyvadlem, toaletou, praním… „Prostupu“ nábytkového kusu je použito i tu, kdy je prádelník „zastrčen“ do skříňky pod knihovnou v ložnici. Z koupelny je výstup na rovnou střechu přístavby. Ta je navržena jako zelená, s menší dřevěnou plochou (teráskou) pro venkovní sušení prádla. Z nevyužitelné půdy pak díky dvorní nástavbě vznikl prostorný dětský pokoj. Je opatřen světlíkem, kterým se je možné dostat až na střechu nástavby, kde byla navržena malá pobytová terasa, z které by byl výhled na celé Brno na jedné straně a na letiště a volnou krajinu na straně druhé. Od terasy se ale zatím upustilo…Nástavba je do ulice řešena vikýřem na celou šířku objektu a do dvora jako protažení celé fasády o patro. Výškově zůstal dům zachován.

Vnitřní schodiště a podesty zůstaly původní, byly jen repasovány.

V domě je navrženo teplovodní podlahové vytápění a rekuperace.

Celý dům je laděn do bílé, dřevěná okna a vstupní dveře jsou dřevěná zelenožlutá v RAL, krytina a všechny ostatní kovové prvky jsou plechové, žárově zinkované. Dům má rekuperaci.