Přestavba řadového rodinného domu v Brně - Židenicích

Přestavba řadového rodinného domu v Brně - Židenicích

spolupráce:

Michaela Tománková

 

vizualizace:

Jakub Frolík

 

klient:
soukromá osoba

 

místo:

Brno, Židenice

 

studie:

2016

 

Prvorepublikový jednopodlažní řadový domek, bez výraznější údržby. Na úzké parcele (6 metrů) s malou zahrádkou, díky okolní "nahuštěnosti" bez úplného soukromí.

Stávající dům má tvar „L“, kdy je uliční část se sedlovou střechou a do dvora vybíhá úzká část se střechou pultovou. V ulici jsou domy spíše dvoupatrové.

Požadavky investorů byly na současné bydlení, s možností rozdělení domu na dvě samostatné bytové jednotky a jejich opětovné jednoduché sloučení do jednoho rodinného domu.

Původní představou investorů byl dům se sedlovou střechou. Při prověřování hmoty se stavebním programem se však stávala sedlová střecha komplikací, případně prostorem, který by dům pouze výškově zvětšil, prodražil a nic nového by nepřinesl.

Výsledný dům je dvoupodlažní, půdorysně zcela kopírující dům původní. Do dvora horní patro ustupuje, vzniká tak možnost výstupu na střechu 1NP. Toho jsme využili a pomocí venkovního lehkého kovového schodiště jsme propojili zahradu na terénu s výstupem z 2NP a plochou střechou nad objektem. Celá parcela se tak stává pro uživatele zahradou. Na terénu pro pěstování zeleniny, v patře pak jako plocha netřesků a rozchodníků, na hlavní střeše jako čistě soukromá terasa (kam nikdo z okolí nevidí) v přírodní louce. Pod touto zahradou se skrývá vlastní dům…

Původní chodba domu byla zkrácena a nábytkem zapuštěným do sousední místnosti (pracovny) rozšířena na funkční vstup. Patra propojuje nové železobetonové schodiště, jeho oddělení pak dává domu možnost oddělení pater jako dvou samostatných bytových jednotek. Při jeho přiřazení k 1NP vzniká jeden propojený rodinný dům. V přízemí je navržena pracovna do ulice, koupelna a technická místnost s domácími pracemi. Do zahrady je navržen obytný prostor, s přístupem do původního malého sklípku, s návazností na zahradu.

V patře je navržen větší pokoj do ulice, s možností jeho rozdělení na dva funkční samostatné, větší koupelna osvětlená velkým střešním světlíkem a ložnice s výstupem na již zmíněnou terasu nad obytnou částí.

Horní terasa má plné atiky do výše zábradlí, oživena je proskleným „výkusem“ do ulice.

Dvorní část objektu je celá nově vyzděna, aby splňovala současné technické parametry a abychom zároveň neubírali vnitřnímu prostoru, bylo potřeba použité zdivo kombinovat s plněnými izolačními tvarovkami.

Stropy jsou nové, železobetonové, v místnostech navržené jako pohledové.

Okna jsou dřevěná. Objekt má navrženou rekuperaci. V celém objektu je teplovodní podlahové vytápění. Ohřev TUV zajišťuje plynový kondenzační kotel.