Další rodinný dům v bývalé nouzové kolonii

Další rodinný dům v bývalé nouzové kolonii

autoři:

Martin Sazama, Ema Sazama

 

fotografie:
Marieta Musálková, Ema Sazama

 

klient:
soukromá osoba

 

projekt:
2019 - 2020

 

realizace:
2021 - 2022

 

místo:
Brno

 

Dům se nachází v těsné blízkosti centra Brna v Kamenné kolonii. Je to místo s jedinečnou atmosférou s historií sahající do 20. let minulého století. Čtvrť vznikla osídlením vytěženého pískovcového lomu. Domky jsou na sebe nalepené, všelijak pospojované a většina z nich disponuje pouze malými dvorky, či předzahrádkami. Veškeré dění venku se tak odehrává na ulici a v přilehlém lese. Stavební program se musel vejít na malou parcelu o výměře 83m2 semknutou ze tří stran okolními domy a sousedním pozemkem. Zároveň bylo nutné, kvůli legislativě, přistupovat k projektu jako k rekonstrukci. Hlavní hmota domu, tedy archetyp klasického domu se sedlovou střechou, se štítem do ulice, zůstává zachována, výška hřebene je zvednuta o cca 80cm. K této hmotě je směrem do ulice navržena jednopodlažní přístavba, která odděluje soukromý dvorek od ulice. Za dvorkem je druhá, dvoupodlažní přístavba, která navazuje na vikýř sedlové střechy.

 

Dům je orientován do soukromého dvorku/atria. S obytným prostorem je propojen velkým oknem z obývacího pokoje, vstupem do jídelny a hlavním vstupem. Od sousedního pozemku jej dělí zeď z cihel plných pálených. Samotný dvorek pojmul malý záhon, venkovní sedací lavici s úložným prostorem a skrytým pískovištěm pro děti. V průchodu z ulice je dost místa pro parkování kočárku, kola apod. Vstupními dveřmi ze dvora se dostaneme do předsíně. Zde je hlavním prvkem kompaktní box se zaobleným rohem z březové překližky, který nabízí šatní skříň, vstup na toaletu a úklidovou komoru. Odebrání hmoty v rohu slouží jako přísed. Naproti skříni je za závěsem úložný prostor a technické zázemí. Z předsíně můžeme vstoupit do hlavního obytného prostoru se sedací lavicí pod oknem do dvora, pohovkou a pracovním koutem. Obývací prostor a kuchyňskou linku pod oknem do ulice odděluje široký ostrůvek sloužící i jako nízký bar. V návaznosti na kuchyň je v prostoru přízemní přístavby umístěn jídelní stůl. Naproti vstupní haly je betonové schodiště do druhého patra. Jalový schod je nadimenzován tak, aby sloužil i jako bezpečná zóna u krbových kamen. Nad schodištěm je umístěno velké střešní okno a osvětluje tak nejen schodiště, ale částečně i pracovní kout pod ním. Schodištěm vystoupíme v druhém patře do otevřené herny. Tam je umístěno druhé střešní okno a okno ve vikýři směrem do dvora. V herně je dominantním prvkem druhý box z březové překližky se zaobleným rohem, ve kterém je umístěna koupelna. Ta je sice uvnitř dispozice s nuceným větráním, přirozené světlo je sem však dovedeno díky nadsvětlíku naproti střešnímu oknu nad schodištěm. Z herny se dále dostaneme do dětského pokoje a do ložnice.

 

Fasáda do ulice je na přístavbě provedena s vodorovným vroubkováním a napomáhá tím ke zvýraznění hlavní hmoty štítu se sedlovou střechou. Výplně otvorů jsou navrženy jako dřevěné s trojsklem, ve dřevě je provedena i branka a venkovní lavice. Ve dvoře je cihlová dlažba. Jako krytina šikmé střechy je zvolen falcovaný plech v antracitové barvě v návaznosti na sousední objekt. Ploché střechy jsou zelené extenzivní. V interiéru jsou vestavné nábytky provedeny v přírodní březové překližce, v kuchyni je probarvená do bílého dostínu, stejně jako dveře do ložnice a dětského pokoje v patře. V předsíni, na toaletě a v koupelně je probarvená hexagonální dlažba. Ve zbylé ploše přízemního patra je třívrstvá dřevěná lamela. V herně, ložnici a dětském pokoji je koberec. Stěny na toaletě a v koupelně jsou provedeny ve světlé štukové stěrce. Stěna v obývacím prostoru je navržena jako hliněná s řezankou ve světlé barvě a se zapuštěným keramickým soklem ve stejném odstínu. Ostatní stěny jsou omítnuty klasicky a v bílé barvě. Železobetonová stropní deska je v přízemí neomítnutá s přiznaným otiskem dřevěného bednění. V podkroví a ložnici je SDK podhled.

 

Dům má přípojku elektřiny, vody a jednotné kanalizace. Vytápění je podlahové elektrické v kombinaci s krbovými kamny, které jsou opatřeny akumulační vložkou. Teplá voda je ohřívána a uchovávána v elektrickém bojleru.